• bg_page

Σκοπός

• Η ανάπτυξη ισχυρών δεσμών συνεργασίας ενός ερευνητικού ιδρύματος αριστείας, όπως το ΑΠΘ, και η σύνδεση της Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης με τη γεωργική και βιομηχανική παραγωγή. Η σύνδεση αυτή θα αποδώσει συνεργιστικά οφέλη και θα λειτουργήσει αναζωογονητικά τόσο για το Πανεπιστήμιο όσο και για τον κλάδο της γεωργίας και της βιομηχανίας, καθώς το Κέντρο Αγροδιατροφής θα αποτελέσει κέντρο επαφής και συνεργασίας δύο χώρων οι οποίοι μπορούν να ωφεληθούν από μια πιο στενή συνεργασία και αλληλεπίδραση.
  • Η βασική και εφαρμοσμένη έρευνα, η συστηματική μελέτη, η εκπαίδευση, η διεπιστημονική προσέγγιση και αξιολόγηση δεδομένων και η παροχή υπηρεσιών συμβούλου, σε θέματα βιώσιμης αγροτικής ανάπτυξης και παραγωγής σε συνθήκες χαμηλών εισροών.
  • Η ανάπτυξη δράσεων κατάρτισης, ενημέρωσης, μεταφοράς τεχνογνωσίας, συμβουλευτικών υπηρεσιών και υπηρεσιών αξιολόγησης σε θέματα αγροδιατροφής.
  • Η προώθηση διεθνών δραστηριοτήτων και η συμμετοχή σε διεθνή επιστημονικά δίκτυα και εκδηλώσεις στον χώρο της αγροδιατροφής, προκειμένου να αναδειχθούν οι συνέργειες και η ανάγκη διακρατικών και διεθνών συνεργασιών σε θέματα αγροδιατροφής.
  • Η διασύνδεση και ανάδειξη των δραστηριοτήτων των μελών του ΑΠΘ που δραστηριοποιούνται κεντρικά ή περιφερειακά σε θέματα αγροδιατροφής σε όλα τα στάδια παραγωγής και η περαιτέρω ανάδειξη του ρόλου του στην διεπιστημονική μελέτη αγροδιατροφικών θεμάτων.
  • Η διασύνδεση του επιστημονικού δυναμικού του ΑΠΘ που δραστηριοποιείται στον αγροδιατροφικό τομέα με το αντίστοιχο άλλων ερευνητικών ιδρυμάτων στην Ελλάδα και διεθνώς.